Gustav Meyrink
Přední rakouský spisovatel milující starou Prahu, zároveň byl dramatikem a později rovněž buddhistou. Zvaný též jakou "Poe" rakouské literatury. Jeho synovcem byl vynikající básník, Christian Morgenstern.
Narodil se ve Vídni jako nemanželský syn barona von Varnbüler a herečky zrovna v den, kdy se o 60 let dříve narodil právě Edgar Allan Poe. Do svých 13 let žil v Mnichově a pak už se v roce 1883 přesunuli s matkou do Prahy, kterou si zamiloval. Pro Meyrinka se Praha stala čímsi komplikovaně sdělitelným a nakonec ji vtiskl silnou roli ve svých dílech. V roce 1889 se společně se svým synovcem Morgensternem pustili na bankovní dráhu a založili vlastní bankovní ústav. Se svým životem však spokojený nebyl a tato situace vyvrcholila v jeho 24 letech, kdy byl téměř rozhodnut spáchat sebevraždu. V hodině dvanácté mu však někdo pod dveře strčil brožuru s titulem "Posmrtný život" a to Meyrink považoval za zásah nadpřirozených sil a vrhl se na studium okultismu a mystiky. Stal se členem slavného hermetického řádu Zlatého úsvitu a dočasně i theosofické společnosti. Začal praktikovat jógu a zabývat se Kabalou. Vnímal to jako své "prozření", které však
v roce 1902 vedlo k jeho obvinění z podvodů v bankovním sektoru na základě užívání "spiritualismu". To byl konec jeho bankovní kariéry a důvod, který ho přivedl k psaní.
Meyrink zahájil svou tvorbu krátkými povídkami, ale posléze si troufl i na romány. Byla jim společná fascinace Prahou a prodchnutost mysticismem. V té době se rovněž přestěhoval do Vídně a narodili se mu dvě děti. Jako překladatel dokázal během pěti let přeložit celého Dickense (15 dílů) a dokonce i starou egyptskou Knihu Mrtvých.
Roku 1915 se mu dostalo velkého ocenění vydáním jeho světoznámého díla Golem, což přispělo k narovnání jeho finanční situace a ke koupi vily v Bavorsku. Tam vznikly i další jeho slavná díla, jako Anděl západního okna či Bílý dominikán. Závěr života však k Meyrinkovi milosrdný nebyl. V roce 1932 se při lyžování těžce zranil jeho syn Fortunat a ochrnul. To vedlo k jeho neutěšené psychické situaci a ve svých 24 letech (stejně jako se o ní pokusil Meyrink) spáchal sebevraždu. Meyrink upírá necelý půlrok nato.
Golem, 1915
Zelená tvář, 1916
Valpuržina noc, 1917
Bílý dominikán, 1921
Na hranici onoho světa, 1923
Anděl západního okna, 1927