1. O českém pivu obecně
Vítejte v ráji milovníků piva!
Tak se někdy mohou cítit piva znalí a chtiví návštěvníci, kteří zavítají do České republiky.
Nutno druhým dechem dodat, že ani milovníci vína nepřijdou zkrátka, produkce a kvalita vína zažívá stejně jako produkce piva velký boom. Spotřeba piva v ČR je zhruba 160 litrů - 320 piv na osobu na rok a je nejvyšší na světě ! V ČR pije pivo cca 75% mužů a 30% žen. Pivo je tedy v Čechách nápoj číslo 1.
Nejvíce rozšířeným druhem piva světově a tedy i v ČR je klasický ležák – lager, tedy pivo které je spodně kvašené a zraje několik týdnů, než se dostane ke konzumentovi. Ležák se pije převážně světlý, ale i tmavý je velice rozšířený. České pivo to je legenda sama o sobě, při výrobě se používají zpravidla velmi kvalitní
suroviny a výroba je zdlouhavější, poctivější a tedy energeticky náročnější, avšak výsledná chuť je pak opravdu o něčem jiném. Složitý proces výroby se nelíbí komisařům z EU. Hanlivý výraz českých pivařů – europivo - adresovaný právě průměrným šizeným výrobkům mluví za vše. Před nástupem komunistů existovalo na území Čech a Moravy ještě více pivovarů než dnes, ale od jeho pádu se opět věci obracejí rychle k lepšímu. Obnovují se staré historické pivovary a tradice vaření. Za zmínku stojí také boom takzvaných hostinských pivovarů, které přibývají jak houby po dešti. Ty se specializují na starodávné pivní receptury, pivní pálenky a v neposlední řadě na jiné druhy piv jako piva pšeničná a například piva typu ale, bock, stout a další.