Klement Gottwald
Politik a Československý prezident po únorovém převratu (1948). Stal se nechvalně proslulým především svou zodpovědností za politický teror 50. let.
Podle jistých zdrojů prý trpěl syfylitidou a byl závislý na alkoholu, což byla v podstatě i příčina jeho smrti.
V letech 1915 až 1918 byl vojákem rakousko-uherské armády, ale v létě roku 1918 dezertoval. Od roku 1926 stoupal v hierarchii komunistické strany. V únoru roku 1929, na jednání pátého sjezdu KSČ, se Gottwald dostal do čela strany.
Ve druhé polovině třicátých let provedl Gottwald v politice KSČ řadu změn podle změn zahraniční politiky Sovětského svazu, konkrétně politiky lidové fronty a obrany proti fašismu určené na VII. kongresu Kominterny v létě roku 1935. V září a říjnu roku 1938 patřil k hlavním představitelům opozice proti přijetí Mnichovského diktátu. Po zákazu KSČ emigroval Gottwald v listopadu roku 1939 do Sovětského svazu, kde pak až do roku 1941 zastával politiku odpovídající sovětsko-německému paktu ze srpna roku 1939. Po napadení Sovětského
svazu v roce 1941 bere vytváření protihitlerovské koalice jako svoji velkou příležitost prosadit se a začíná promýšlet pozdější převzetí moci v Československu.
V prosinci roku 1943 se Gottwald dohodl s představitelem londýnské emigrace prezidentem Dr. Edvardem Benešem na sjednocení domácího a zahraničního protinacistického odboje. Po skončení války se mu pak podařilo zajistit komunistům zásadní vliv na poválečné uspořádání Československa.
10. května roku 1945 se Gottwald vrátil do Prahy jako místopředseda československé vlády a předseda Národní fronty. Od stejného roku až do své smrti byl zároveň předsedou KSČ. Po vítězství strany v demokratických volbách roku 1946 se stal předsedou vlády.
Na podzim roku 1947 už je zřejmé, že demokracie v čele s komunisty není možná. V únoru roku 1948 se nekomunisté odhodlají k odporu, ale Gottwald měl již v ruce armádu generála Svobody a uskutečnil převrat.
V době své prezidentské funkce inicioval mnoho vykonstruovaných procesů, které vedly k více než 230 trestům smrti.