Trable knížete Jaromíra
Jaromír byl prostředním ze tří synů Boleslava II. Jeho děd, Boleslav I., zavraždil svého bratra Václava, brzy svatořečeného. Jeho starší bratr Boleslav III. byl velmi krutý a nerudný muž se zálibou v silném nápoji. S oblibou zval své oponenty na smírčí hostiny, kde je neozbrojené se svými kumpány povraždil nad stoly plné jídla a pití. Jeho mladším bratrem byl docela schopný Oldřich, muž bez skrupulí. Po smrti jejich otce nastoupil na knížecí stolec Boleslav III., zvaný ryšavý. Jeho krátká vláda byla plná zlovolné krutosti a výstředností, kdy proti sobě popudil většinu velmožů, včetně mocných Vršovců. Posléze došel ve své paranoie k rozhodnutí, že je třeba zavraždit oba své bratry, kteří ho ohrožují. Oldřich uprchl před svým bratrem do Bavorska, jenomže Jaromír to nestihl a Boleslav nařídil jeho kastraci. Nato vypuklo povstání Vršovců a Boleslav uprchl k mocnému polskému králi Boleslavovi Chrabrému. Ten na český knížecí stolec dosadil svého příbuzného, přemyslovce Vladivoje, který na něm však jako notorický alkoholik dlouho nevydržel a brzy se upil k smrti. S pomocí polského krále se na stolec vrátil znovu Boleslav III. za přislib beztresnosti svým odpůrcům.
Tento slib však samozřejmě porušil a nařídil vyvraždění Vršovců, přičemž na setkání s nimi vlastnoručně zavraždil svého zetě. To už došla polskému králi trpělivost, Boleslava sesadil, oslepil a uvrhl do vězení na více než třicet let, ze kterého už nevyšel.
Knížetem se stal Jaromír, ale po pár letech byl sesazen svým bratrem Oldřichem a tak hledal podporu u císaře v Říši. Císař však pro něho neměl pochopení a na 21 let ho zavřel v kobce v Utrechtu. Hříčkou osudu byl po této zlé a dlouhé době Jaromír propuštěn a měl nahradit svého bratra, dlouhé roky vládnoucího Oldřicha. Situace se nakonec pro starého a smýkaného muže vyvinula tak, že měl být spoluvládcem svého silného bratra. Jen co říšské vojsko zmizelo za hranicemi, reagoval Oldřich podle svého naturelu a Jaromíra nařídil oslepit a uvěznit. Naštěstí však zanedlouho sám Oldřich zemřel a Jaromír byl propuštěn. Vzdal se všech nároků na vládu, jako nejstarší člen rodu a odešel do ústraní.
Osud však slitování se starým, zlomeným mužem neměl. Oslepeného a vykastrovaného ho nemilosrdně zavraždil Vršovský vrah úderem kopí do slabin, když Jaromír vykonával svou noční potřebu. Ironie osudu je veliká.