Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
DIGITAL GUIDE OBSAHUJE:
  • POI: 858
  • Reálie: 400
  • Trasy: 8
  • Související vazby: 4194
  • Fotografie: 2528
  • Počet stran textu: 348
pro média/press ke stažení
19. - 20. století

Milena Jesenská

Česká novinářka, spisovatelka a překladatelka
Info text

Česká spisovatelka a novinářka, která se přátelila s přední pražskou uměleckou garniturou. Znala se s Karlem Čapkem či Franzem Kafkou.
Milena byla dcerou významného pražského univerzitního profesora a stomatologa Jana Jesenského. O matku přišla v 16ti letech a vyrůstala tak trochu volněji (první drogu, kterou okusila, bylo morfium z otcovy laboratoře). Pořádala procházky Prahou a při jedné z nich se seznámila v "Cafe Arco" s Maxem Brodem a Franzem Werfelem. Často se vyskytovala v německo-židovské čtvrti, kde se scházela s uměleckou smetánkou. Na přání svého otce studovala medicínu, ale brzy toho zanechala. To a její sňatek s německým židem, Ernstem Pollakem, vedlo k její velké rozepři s otcem. Ten ji dokonce zavřel do blázince, ale ona se z něho po úskalích dostala a poté přestala s rodinou komunikovat.
Manželství se však brzy rozpadlo (1923) a Jesenská si začala vydělávat jako novinářka a překladatelka. Roku 1919 se seznámila s Franzem Kafkou a překládala tehdy díla

ještě tohoto poměrně neznámého spisovatele. Jejich přátelství trvalo až do Kafkovy smrti.
Jesenská trpěla závislostí na kokainu a roku 1923 se pokusila neúspěšně spáchat sebevraždu. Nakonec se našla ve vztahu s architektem Krejcarem, kterého si vzala. To bylo nejšťastnější období jejího života. Psala do předních českých deníků. Chvíli sympatizovala s komunismem, ale nakonec ze strany vystoupila kvůli kritice stalinismu.
Nakonec se rozešla i s Jaromírem Krejcarem a po vzniku protektorátu se roku 1939 aktivně zapojila do protinacistického odboje. Převáděla Židy pres hranice do Polska až do vypuknutí války. Na podzim roku 1939 byla zatčena a deportována do koncentračního tábora Ravensbrück. Tam v roce 1944 zemřela.
Patřila k předním českým autorkám, ale její práce se dočkala zaslouženého ocenění až po válce. Roku 1995 ji byl v Jeruzalémě institucí Jad Vashem a na základe svědectví jejich spoluvězenkyň z koncentračního tábora udělen titul "Spravedlivá mezi národy".

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE